NÁVAZNOST

PRODEJE A KOUPĚ

NOVÉ NEMOVITOSTI

...jak nejlépe prodat současnou nemovitost a pořídit za ni novou?

Na dnešním realitním trhu se čím dál více setkáváme s tím, že poptávající zájemci o koupi nemovitosti tuto financují z prodeje jejich stávající nemovitosti. V kontextu současných úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se však není čemu divit. Často mi  zájemci před prohlídkou nebo na ní  sdělí, že s prodejem ale  ještě nezačali. Navázání prodeje nemovitosti na koupi nové je běh na delší trať, který je nezbytné řádně uchopit hned na začátku, abyste se vyvarovali možným rizikům. Zejména nižší prodejní ceně Vaší současné nemovitosti. Pojďme se společně podívat, kolik času celý proces vyžaduje a jaké kroky Vás čekají. 

Nejdříve začněte prodávat, ať máte čas pro získání maximální ceny...

Proč je podle mého názoru důležité začít nejdříve s prodejem? 

Aktuálně je realitní trh ve stavu, kdy je vyšší nabídka a nízká poptávka. To znamená, že při prodeji bude mít Vaše nemovitost s největší pravděpodobností konkurenci vzhledem k většímu počtu srovnatelných nabídek.

Kvůli nízké poptávce je také potřeba počítat s tím, že samotný prodej od uveřejnění nabídky bude trvat dva až tři měsíce v případě, že budete chtít vyšší kupní cenu. Je třeba také počítat s možností, že daný zájemce bude také financovat z prodeje své nemovitosti. 

Když už zájemce najdete, je třeba očekávat, že přibližně měsíc zabere příprava financování a smluv pro převod vlastnického práva. Následně bude dle způsobu financování kupujícího přibližně měsíc až dva trvat, než budeme moci disponovat s penězi za Vaši nemovitost.

Podívejme se na celý proces v časové linii – přibližně týden zabere příprava nemovitosti a podkladů pro inzerci, následně budeme počítat s kratší variantou doby prodeje, tedy dvěma měsíci, dále se bude měsíc řešit financování a smlouvy, za další měsíc bude převedeno vlastnické právo na katastru nemovitostí a Vy získáte peníze na koupi. Celý proces od rozhodnutí danou nemovitost prodat po obdržení peněz na koupi nové nemovitosti zabere 4-5 měsíců. Raději doporučuji počítat časovou rezervu 6 měsíců pro případ, že by prodej trval déle.

Co když nemovitost prodám a nenajdu žádnou vhodnou?

Častou obavou klientů je, že se jim stávající nemovitost sice podaří prodat, ale již neseženou novou. Na základě výše popsané časové náročnosti celého prodeje už teď víte, že od spuštění prodeje budete mít minimálně 4-5 měsíců na hledání. A to počítám kratší variantu. Navíc pokud již nemovitost prodáváte, můžete se dopředu dohodnout s kupujícím na pozdějším předání nemovitosti. Celkem tak můžete získat až 9 měsíců na hledání. 

Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto postupu?

+ Výhody:

 • Získáte čas na prodej své nemovitosti, čímž zvýšíte šanci na prodej za vyšší cenu – můžete nemovitost připravit před prodejem (opravit závady, udělat údržbu), budete mít čas na provedení home stagingu, profesionálních fotografií, videa, marketingu..,
 • Získáte čas na hledání nové nemovitosti, 
 • Budete vědět, kdy přibližně a kolik peněz budete z prodeje mít.

– Nevýhody:

 • Kupující Vaší nemovitosti si musí počkat na předání nemovitosti než naleznete další alternativu k bydlení, a to do určitého termínu od přepisu vlastnických práv na kupujícího Vaší nemovitosti.
 • Často kupující Vaší nemovitosti financuje úvěrem a pokud předání probíhá později, např. do několika měsíců od přepisu vlastnických práv k nemovitosti na kupujícího, je kupující povinen již hradit splátky hypotéčního úvěru, ale nemůže nemovitost užívat k vlastnímu bydlení, nebo mu neplyne v případě investice výnos z pronájmu. Tuto skutečnost je vhodné kupujícímu kompenzovat, třeba platbou měsíčního nájemného, na úkor toho, že máte klid na nalezení nové nemovitosti, dále již můžete disponovat kupní cenou a můžete stále nemovitost užívat.

Doporučený postup:

Definujte si, jak by mělo Vaše nové bydlení vypadat:

 • Jaké jsou Vaše přání a potřeby? 
 • Co skutečně potřebujete? 
 • Jak velký prostor chcete? 
 • V jaké lokalitě? 

 

Nechte si vypracovat finanční analýzu:

 • Za kolik prodáte své bydlení? 
 • Za kolik se prodali obdobné nemovitosti v dané lokalitě v posledních měsících? 
 • Za kolik koupíte novou nemovitost? 
 • Jaké všechny poplatky budou spojené s celou transakcí? 
 • Je záměr realizovatelný? 

 

Zjistěte si, kolik jednotlivé kroky transakcí zaberou času:

 • Jak dlouho se před stěhováním do nového začíná byt nabízet?
 • Jak dlouho budou trvat formality (katastrální úřad, čerpání úvěru…)?
 • Kolik času si na nabízení své nemovitosti vyhradit?
 • Je reálné se přestěhovat rovnou do nového bydlení, financovat ho z prodeje svého stávajícího a časově to na sebe navázat? Jaké nám to přináší výhody a nevýhody?
 • Kdybychom museli uvolnit své bydlení dříve, než se nastěhujete do nového, jaké další možnosti krátkodobého bydlení máme k dispozici

 

Jak sami vidíte, otazníků je spousta. Často se stává, že se lidé pustí do tohoto složitějšího realitního obchodu, jak se říká po hlavě, na počátku si tyto otázky nepoloží a přijdou o většinou o spoustu času a peněz. Věnujte dostatek času přípravě a ušetříte si tak spoustu starostí. Dopředu si vše zanalyzujte zdarma na: ODHAD ZDARMA – NÁVAZNOST PRODEJE A KOUPĚ

V příštím článku se na stejnou situaci podíváme z druhé stránky, abyste měli představu, jak probíhá daná transakce v případě, kdy prodej spustíte až po nalezení vhodné nemovitosti. 

Pokud budete mít jakékoliv dotazy, neváhejte mi zavolat nebo napsat. Poraďte se zdarma a nezávazně...

Další příspěvky

you
Případová studie - prodej rodinného domu před rekonstrukcí
PŘÍPADOVÁ STUDIE – Prodej rodinného domu ulice Hutařova, Brno-Královo Pole https://www.youtube.com/watch?v=r_1aC-QhKaI&list=PLbkQI3fkTXtJ9BEbyFpxPyhgMToPE-lSq&index=6 Dnes...
OTEVŘÍT
Nově v nabídce
PRODEJ BYTU 2+KK S NADSTANDARDNÍ TERASOU
PRODEJ BYTU 2+KK S NADSTANDARDNÍ TERASOU ulice U Leskavy, Brno-Starý Lískovec Padesátimetrová terasa,...
OTEVŘÍT
Příspěvek na bydlení
Příspěvek na energie - kdo má nárok a jak ho získat?
PŘÍSPĚVEK NA ENERGIE …kdo má nárok a jak ho získat? Hned na začátku je potřeba vyzdvihnout, že...
OTEVŘÍT

JOIN OUR MAILING LIST AND

Enjoy 10% Off

Your First Order